Windows Mobile 7 Yenilikleri


Merhaba arkadaşlar
Sizlerle yeni çıkmış olan bir teknoloji ile alakalı bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Herkesin bildiği gibi Microsoftun çokda kullanışlı olmayan bir Windows Mobile işletim sistemi mevcut ne kadar uğraşsalarda normal kullanıcılara erişemediler. Bilgisayar bilgisi olanların tercih ettiği bir telefon işletim sistemi şuanda.
Microsoft bu durumu değiştirmek istiyor ve rakiplerine son kullanıcıyada ulaşabileceğini ıspat edebilmek için bir devrim ile geliyor .
Windows Mobile 7

İnternette dolaşan haberlere göre Microssoft WM7 yi devrim olarak nitelendiriyor. Bir çok telefon firması WM7 ile ilgili çalışmalarını bitirmişler bile bunların arasında Dell, Garmin-Asus, HTC Corp., HP, LG, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba ve Qualcomm gibi firmalar var . Üreticiler dışında WM7 ye destek veren operatörlerde var bunlarda ilk etapda Orange, O2, Vodafone, T-Mobile ve Three adlı firmalar.
Windows Mobile 7 işletim sisteminin en büyük kozlarından biri şüphesiz oyun teknolojisi Game Hub denilen yeni bir özellikle gelen WM7 ,Xbox Arcade oyunlarını WM7 ye port edebilecek . Ayrıca XNA Framework geliştiricilerinede müjde artık sizde WM7 için Xbox Arcade oyunları gibi oyunlar geliştirebileceksiniz. Geliştiriciler kolaylıkla çoklu dokunmatik, kamera, GPS, uyarılar, ivmeölçer gibi özelliklerden ve Silverlight geliştirici platformundan faydalanabiliyorlar.

Artık  mobile cihazımızı bilgisayara bağlarken Windows Mobile Center kullanılmayacak bunun yerine Dorado adında bir Zune yazılımı kullanılarak tüm senkronizasyon işlemleri bu yazılım aracılığı ile gerçekleşecek.Ekran çözünürlüğü olarak şuan WVGA yani 800×480 çözünürlüğü destekliyor ilerleyen günlerde bu HVGA 480×320 de eklenecekmiş. Toast isimli bir platform üzerinden reklam erişimi sağlanabiliyor Microsoft reklamdan para kırmayıda düşünmüş 😀 Donanım olarakda sağlam özelliklere hitap edecek olan WM7 1Ghz işlemcili cihazlarda çalışabiliyor.

Şimdiye kadar güzel ve fark yaratan özelliklerinden bahsettik şimdide saçmalayan özelliklerinden bahsedelim . WM7 işletim sisteminde daha düşük sürümlerde olan ama 7 versiyonunda ilk etapta bulunmayacak özellikler var. Bunlardan ilki Copy –Paste . evet yanlış okumuyorsunuz WM7 içersinde Copy-Paste yok. Bazı sitelerde bu tür özelliklerin sonradan ekleneceği yönünde söylentiler var ama ilk etapda olmaması büyük bir negatif düşünce bir soru işareti . Gelelim diğer eksiğe MultiTasking!!! En büyük kayıp bence. Standart bir kaç uygulama var müzik ,mesaj falan bunlarda birden fazla uygulama çalışırken sorun yok ama 3. Parti yazılımları aynı anda çalıştırmak imkansız hale gelmiş sanki biraz iphone kokuyor gibi birazda saçmalama var. Güzel yapacaz derken fazla abartmışlar.  Ha unutmadan birde sadece telefon üzerindeki hafızayı kullanmak zorunda kalıyoruz ayrıca SD kart vs gibi genişletme seçeneklerini desteklemiyor bu özellikte Copy-Paste gibi sonradan eklenebilecekler listesindeymiş.

Son olarak uygulamalarına gelelim büyük bir uygulama mağazası oluşturulmuş WM7 için bu mağazada geliştiriciler için abonelikler ,tek seferde kredi kartı üzerinden alımlar ve reklam sponsorlu uygulamalar destekleniyor. Ayrıca uygulamalar ücretsiz ve ücretli sürümler olarak bir arada sunuluyor, deneme sürümleri daha iyi değerlendirilebilir hale getirilebilecek.
Umarım Microsoft WM7 yi daha kullanılabilir hale getirir de senelerdir alışageldiğim Windows işletim sistemli telefonlardan vazgeçmek zorunda kalmam .

Bilgiyle Kalın…
M.Zeki Osmancık

Windows Phone 7 Features Video from John on Vimeo.

Leave a Reply

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box