Windows 8 Metro App _ ListView

Windows 8 Metro App _ ListView

Merhaba arkadaşlar Metro uygulamalardaki data nesnelerinden biri olan ListView nesnesini kısa ve basitçe tanıtmak istiyorum. ListView basit bir listbox gibi çalışır. İçersine List veya DataTable tipinde nesneler verebilmek mümkün. Çok çok basit bir örnek ile bu nesnenin nasıl çalıştığına dair bir örnek yaparak bakalım… Öncelikle formumunuzun üzerine bir ListView nesnesi atarak özelliklerini belirliyoruz. Formun üzerindeki

Merhaba arkadaşlar

Metro uygulamalardaki data nesnelerinden biri olan ListView nesnesini kısa ve basitçe tanıtmak istiyorum. ListView basit bir listbox gibi çalışır. İçersine List veya DataTable tipinde nesneler verebilmek mümkün. Çok çok basit bir örnek ile bu nesnenin nasıl çalıştığına dair bir örnek yaparak bakalım… Öncelikle formumunuzun üzerine bir ListView nesnesi atarak özelliklerini belirliyoruz. Formun üzerindeki görünümü.


 XAML kodunda ListView görünümü.

 Formumuz üzerine bir listview ekledikten sonra içersindeki elemanların nasıl görüneceği ile alakalı bir  işlem yapabiliriz dümdüz bırakıp içersinde default olarak bir nesne görüntülenmesini sağlayabiliriz. Şimdi çok basit olarak string tipinde bir liste doldurup listview in ItemSource özeliği ile bu listview i nasıl doldurabileceğimizi görelim.

Öncelikle bir liste dolduralım.

List<string> liste = new List<string>();liste.Add(“Deneme 1 “);liste.Add(“Deneme 2 “);liste.Add(“Deneme 3 “);liste.Add(“Deneme 4 “);

Ardından sadece tek bir satır kod ile yanı ListView in ItemsSource özelliğine atama yaparak nasıl bir görüntü elde ediyoruz görelim .

lstListe.ItemsSource = liste;

Bu atamayı yaptıktan sonra sıra geldi projeyi çalıştırmaya bakalım nasıl bir görüntü elde ediyoruz.


En basit manada ListView nesnesinin kullanımı  bu şekilde oluyor.

Umarım yararlı olur….

Bilgiyle Kalın… 😉

M.Zeki Osmancık

mezo
ADMINISTRATOR
PROFILE

Posts Carousel

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

Latest Posts

Top Authors

  • mezo
    ADMINISTRATOR

Most Commented

Featured Videos

Visitors