• By mezo
  • 07/02/2013

Iphone Programming – AlertView (MessageBox)

Iphone Programming – AlertView (MessageBox)

Iphone Programming – AlertView (MessageBox) 385 717 mezo

Iphone Programming – AlertView

Merhaba arkadaşlar

IOS programlama konusundada bazı küçük bilgiler vermek isterim sizlere. Basit örnek ile başlamak en doğrusu dye düşündüm ve sizlere genel adıyla MessageBox olarak geçen yapı olan AlertView ile Merhaba dünya yazdırarak IOS programlama dünyasına giriş yapmanızı sağlamak isterim 🙂

Öncelikle Xcode üzerinde yeni bir proje oluşturuyoruz.

6e794d81fe89343045753f0b44e06317

 

4666c6d2cf74864798b9eda0eb2604fd

 

Projemizi açtıktan sonra verdiğimiz isimde .xib  .h .m dosyaları bizleri karşılayacak. Bu dosyalar ne anlama geliyor peki ? xib bizim uygulamamızın tasarımının bulunduğu gösterildiği dosyadır,  .h dosyası temel değişken control event ve metotların tanımlanması gereken dosyadır.  .m dosyasıda asıl iş yapan dosyadır m dosyasında h dosyası içersine yaptığıız tanımlamaları yapabilir event leri kullanabiliriz.

iphone programming alertview 3

Önce tasarım dosyası olan xib dosyası üzerine bir button kontrolü atıp daha sonra h dosyasına tanımlamamızı yaptıktan sonra artık kod yazmaya hazırız.  m dosyasını açıp AlertView kodlarımızı yazmaya başlayabiliriz.

iphone programming alertview 1

Artık IOS dünyasına merhaba deme zamanı geldi 😀 projemizi çalıştırıp Iphone Simulator ü çalıştırıp bakıyoruz ne yapmışız acaba diye 😀

iphone programming alertview 1

 

Umarım yararlı olur

Bilgi sizlerle olsun 😉

M.Zeki Osmancık

1 comment
  • hasanözgeliş 21/02/2013 at 11:04 PM

    merhaba hocam bu Xcode biraz karışık gibi sanki o butondaki resim nasıl oldu onu anlamadım ben çıkartamadım bi türlü bu AlertView i bi yardım ederseniz.

Comments are closed.

    Join our Newsletter

    We'll send you newsletters with news, tips & tricks. No spams here.