• By mezo
  • 08/11/2010

SQL _ Views II

SQL _ Views II

SQL _ Views II 253 219 mezo

Bir önceki yazımızda View nasıl yazılır ne işe yarar bunu öğrenmiştik . Bu yazımızda ise View içersinde yapabileceğimiz bir takım işlemleri öğreneceğiz.
Oluşturduğumuz View yapısı üzerinde değişiklik yapabilmek için Alter View; Silebilmek için Drop View cümlelerini kullanıyoruz.

Encryption:

Encryption cümlesi şifreleme anlamına gelir. Türkçe anlamınında belirttiği gibi view in kod içeriğini  yani view i oluşturduğumuz kodları görüntülenemez şekilde şifrelememizi sağlar. Bu işlemi geri almak istersek maalesef ki başarısız oluyoruz çünkü Decryption gibi bir çözüm yok. Encryption kullanılması gerekiyorsa mutlaka View in kaynak kodlarının başka bir kaynağa yedeklenmesi şiddetle tavsiye edilir.

With Encryption Yapısı

Create View viewAdiWith EncryptionAS

Select Sorgusu

Örnek olarak yukardaki gibi bir View oluşturduğumuzda veritabanındaki Views klasörü içersinden bu yarattığımız View i bulduğumuzda üzerinde bir kilit simgesinin olduğunu göreceğiz ve sağ tık ile düzenlemeye çalıştığımızda başarısız olacağız. Encryption ile kodlarımızı emniyet almış olduk. Daha öncede belirttiğim gibi bunu tekrar geri döndürecek kilidi çözecek bir kod yok.

Oluşturulan view ların içeriklerini görüntülemek için kullandığımız bir stored procedure var. Sp_helptext . bu SP bize belirttiğimiz View içeriğini gösterir. Öncelikle nasıl kullanıldığına bakalım sonra Encrypt ettiğimiz View i görüntüleyebilirmiyiz ona bakalım.

Görüldüğü gibi normal bir view içeriğini görüntüledik. Şimdide Encrypt edilmiş view a bakalım 😉

Schemabinding

Encryption kadar olmasada Schemabinding kelimesinin tercümesi zaten bu kodu hangi amaçlar için kullanabileceğimizi anlamaya yeterli oluyor. Eğer oluşturulacak View içersinde Schemabinding kullanılıyorsa View içersinde kullandığımız tabloların sütunlarını kilitlemiş oluruz. View içersinde Schemabinding kullanırken hatırlamamız gereken bazı kurallar var.

Öncelikli kural Schemabinding kullanacağımız View içersindeki sorgularımızda * işaretini kullanmamak bunun yerine tüm görüntülemek istediğimiz sütunları tek tek yazmamız gerekiyor.  Yazmazsak aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşacağız.

Ayrıca belirteceğimiz tablo isimlerini tabloismi.sütunismi olarak belirtmemiz gerekiyor. Son olarakda tablo ismi ile alakalı olan kuralımız var , tablo isminde ise dbo.tabloismi yazmamız gerekiyor ki tam olarak tabloyu ve sütunlarının yerini garantilemiş olalım.

Yukarıdaki örnekte View’de görüntüleyeceğimiz verilerin bulunduğu tablo ya da tablolardaki sütunların yapısında yapılacak herhangi bir değişikliği bu View’i silmedikçe ya da Schemabinding özelliğini View’imizden kaldırmadıkça yapamayacağız. Oldu da böyle bir işlemi Schemabinding özelliği varken yapmaya kalkıştık, SQL bize bu işlemin yapılamayacağını belirten bir hata mesajı verecektir. UrunleriListele isimli View için kullandığımız dbo.Products tablosundan ProductName sütununu kaldırmaya çalışalım.

WithCheckOption

Son olarakda sizlere View lerin WithcheckOption özelliğinden bahsetmek istiyorum.  Biliyorsunuz ki View ler içersinde tek bir tablo ile işlem yaptığımızda Insert,Update, Delete gibi işlemleri yapabiliyoruz. İşte bu işlemleri yapabildiğimiz view ler içersinde bazı kısıtlama yapabilmek için WithCheckOption özelliğini kullanırız. Yeni bir view ile bu özelliği inceleyelim.

Bu şekilde tek tablo üzerinde ve Where kelimesi ile kriter belirtilerek oluşturduğumuz View üzerine insert işlemi yapmaya kalktığımızda hata ile karşılaşıyoruz.

Umarım yararlı olmuştur sonraki yazılarda görüşmek üzere.

1 comment

Comments are closed.

    Join our Newsletter

    We'll send you newsletters with news, tips & tricks. No spams here.