• By mezo
  • 21/02/2017

Bölüm 1 – Xcode8 ile Uygulama Geliştirmeye Giriş

Bölüm 1 – Xcode8 ile Uygulama Geliştirmeye Giriş

Bölüm 1 – Xcode8 ile Uygulama Geliştirmeye Giriş 1024 640 mezo

Merhaba arkadaşlar

Tek tek makale yazmak yerine,  makalelerimi seri olarak yayınlayıp sizlere komple bir eğitim seti sunmak istedim ve bunun için hobi olarak başladığım IOS programlamayla alakalı yazılar hazırladım.
Günümüzde her şeyin akıllı cep telefonlarıyla yapılabildiği aşikar ve hemen hemen herkesin farklı konularda değişik fikirleri var.  Neden kendiniz bir uygulama gelistirip bunu AppStore üzerinden insanlarla paylaşmayasınız ki? Bu ilk yazımda sizlere hemen kod yazımı vb. şeyler yazmayacağım. Bu yazı bir ısınma yazısı; nelere ihtiyacımız var, nasıl öğreniriz? Bunun gibi giriş bilgilerinden bahsedeceğim.<

1. Bir  Mac edinin 
Evet yanlış okumadınız bunu yapabilmek için bir Mac bilgisayara ihtiyacımız var maalesef. Aranızda “Mac Türkiye’de kaç para haberin var mı? Mac bilgisayar edinmeden de IOS yazılımı yapılır hocam” diyen muhalif arkadaşlar çıkacaktır elbet, onlara cevabım : Evet Mac olmadan da IOS yazılım geliştirilebilir ama yazı serisi NATIVE IOS PROGRAMMING konularını içermekte olduğundan, bu yazı serisini takip edip IOS programlama öğrenebilmeniz için Mac bilgisayar edinmeniz şart.

2. Bir Apple Hesabı Açın 
Mac bilgisayarınızı edindikten sonra AppStore üzerinden veya internet sitesinden XCode programını indirip yükleyebilmek için Apple hesabına ihtiyacınız olacak. En önemlisi de bu hesap ile XCode üzerinden geliştirmeye devam ettiğinizde Iphone ya da Ipad üzerine deploy edip test etmenize müsade edecek.  Eğer Apple hesabınız yoksa buradan: (https://appleid.apple.com/account) kolayca edinebilirsiniz

3. XCode Yükleyin
IOS programlamaya başlamak, native kod ile IOS uygulamaları geliştirebilmek için Xcode adı verilen IDE (Integrated Development Environment)’yi AppStore ya da internet sitesinden indirip Mac bilgisayarımız üzerine kurmanız gerekmekte. XCode dışında bir program ya da bir eklenti kurmanız gerekmiyor çünkü IOS SDK (Software Development Kit) XCode ile birlikte bilgisayarınıza kuruluyor.
Daha öncede söylediğim gibi XCode programını bilgisayarınıza indirmeniz için 2 yöntem var :
XCode u AppStore üzerinden indirmek
Xcode u indirebilmek için Mac bilgisayarınız üzerinde bulunan AppStore programını açıp arama kısmına XCode yazarak bulup ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bu arada eğer AppStore üzerinde MACOS ile ilgili bir update varsa mutlaka bu updateleri tamamladıktan sonra XCode programını kurmanızı tavsiye ederim.

Resim 1-1. Simge Barında ki AppStore İkonu

XCode un AppStore sayfası böyle bir şey :

Resim 1-2. AppStore’daki XCode Download Sayfası

İndirdikten ve kurulum tamamlandıktan sonra Launch Pad de böyle bir simge göreceksiniz Tebrikler XCode u mac bilgisayarınıza kurdunuz 😀

Resim 1-3. LaunchPad üzerindeki Xcode simgesi

Bu yazı dizisi özellikle Xcode8 üzerine devam edeceğinden eğer daha önce bilgisayarınızda Xcode varsa mutlaka update etmenizi tavsiye ediyorum yapacağımız örnekleri daha kolay yapmanızı sağlayacaktır.
Xcode u Internet Sitesinden İndirmek
Normalde AppStore üzerinden bu programı edinmek çok daha kolaydır ama tercih eden olursa ”Ben cinsim AppStore dan indirmeyeceğim.” diyen olursa internet sitesi olan http://developer.apple.com/
register/
üzerinden de Apple hesabınızla giriş yapıp indirebilirsiniz. Bu işlemde daha sonra indirdiğiniz dosyaya çift tıklayıp kurmanız da gerekiyor 🙂

4. Apple Developer Programına Üye Olmak (Opsyonel)
Kafa karıştırıcı bir durum bu aslında. IOS programlama yapmak için ”İlla bu programa katılıp para vermeli miyiz?” soruları çok dolanıyor. Xcode8 sürümü için zorunlu değilsiniz, para ödemeseniz de olur. Xcode7 den önceki sürümlerde eğer iPhone ya da iPad üzerinde deploy ve test etmek isterseniz mutlaka bu programa paşa paşa  yıllık parasını verip üye olmanız gerekiyordu ancak Xcode7 de Apple insafa geldi ve bu zorunluluğu kaldırdı. Xcode7 ve 8 sürümlerinde sadece Apple hesabınızla Xcode programını çalıştırıp proje oluşturmanız yeterli. İPhone ve iPad e deploy edebiliyorsunuz.   Bu yazıyı okuduğunuza göre yeni öğreniyorsunuz yani uzun bir süre bu programa para vermenize gerek olmayacak demektir.
Her şey bitti, IOS programlamayı öğrendiniz ve bir uygulama geliştirdiniz diyelim. ”Hadi bunu AppStore da yayınlayayım da herkes indirsin kullansın  hatta bu uygulamaya bir fiyat biçeyim satın alma işlemi de olsun ya da ICloudKit ile ICloud üzerine yedek alan bir uygulama yapayım” dediğiniz zaman bu Apple Developer Programına  (https://developer.apple.com/programs/) üye olmanız ve yıllık $99 bayılmanız gerekmekte, aksi takdirde uygulamanızı yanlızca kendi telefonunuzda kullanmaya devam edersiniz. 🙂
Özet olarak şimdilik para falan vermenize gerek yok sadece fikriniz olsun diye ekledim 🙂
5. Ne Öğrenmeniz Gerekiyor 
IOS uygulaması yapabilmek için ortamı hazırladık IDE kurduk Apple hesabı hazır şimdi sıra geldi  uygulamayı hangi dil ile geliştireceğiz sorusunun cevabına:
* Swift Öğrenmeliyiz : Apple ın geliştirdiği yeni nesil programlama dili Swift her otorite tarafından tavsiye edilmekte. Objective C biraz eski moda ve zor kaldı artık.
* Xcode öğrenmeliyiz : Alt tarafı program deyip geçmeyin gavur yapmış 🙂 Xcode üzerindeki her şeyi öğrenmelisiniz ki etkili ve güzel uygulamalar geliştirebilesiniz.
* IOS Development Kit Öğrenmeliyiz : IOS Development Kit içersinde bulunan yapı UI kontrollerini API leri öğrenmeliyiz ki istediğimiz her işlemi kolayca uygulamamıza entegre edebilelim.

Öğrenmek gereken çok şey var ama merak etmeyin bu yazı dizisi ile çoğu konuyu en iyi şekilde öğrenmiş olacaksınız tek yapmanız gereken biraz vakit ayırmak.
Evet ilk yazımın sonuna geldik. Sorularınız olursa yorum olarak yazın, cevaplamaktan keyif duyarım.
Bilgiyle Kalın

Bölüm 2 – Swift Playground ile Oynayalım -> 

    Join our Newsletter

    We'll send you newsletters with news, tips & tricks. No spams here.